- Foruten å være viktig for legen selv og familien er også legers helse av stor betydning for pasientene. Vi har behov for å dele ekspertise og kunnskap om behandling av leger og oppmuntre til utvikling av gode helsetjenester for leger. Vi må kartlegge og utvikle sunne arbeidsmiljøer for leger, og leger må lære seg å ta vare på egen helse, fremhevet legepresident Torunn Janbu på stiftelsesmøtet til det europeiske legehelsenettverket i Oslo i slutten av oktober.

EAPH hadde invitert Torunn Janbu til å holde tale på stiftelsesmøtet. Foto Kari Ronge.

Britisk initiativ
Legeforeningens forskningsinstitutt var medarrangør da nettverket, European Association for Physician Health (EAPH), ble formelt stiftet. Initiativet kom i fjor fra engelske klinikere som har utviklet hjelpe- og behandlingsprogram for leger med problemer, og forskere som har legers helse og adferd som tema for sitt arbeid. Under stiftelsesmøtet sto anonymiserte kasuistikker, utveksling av erfaringer og videreutvikling av hva som er god behandling av kolleger med psykiatriske lidelser og rusproblemer på programmet. Møtet samlet nærmere 50 deltakere fra hele Europa.

Olaf G. Aasland, leder for Legeforeningens forskningsinstitutt og nyvalgt styremedlem i EAPH, understreker overføringsverdien av et europeisk nettverk for leger med helseproblemer, atferdsproblemer eller kompetansesvikt.

Overføringsverdi
- Flere land har utviklet egne ressurssentre og sykehus. Her hos oss har vi kurs- og rådgivningstjeneste, blant annet på Villa Sana, og hjelpe- og støtteordninger for leger i regi av lokalforeninger. Derfor er et europeisk nettverk der vi kan utveksle erfaringer og videreutvikle gode modeller så viktig, sier instituttsjefen, og viser til at det bør være en naturlig del av en profesjonsforenings virke å ha forskjellige måter å hjelpe på, både juridisk, medisinsk og menneskelig.

EAPH-nettverket er i hovedsak et initiativ som de berørte miljøene i Storbritannia står bak, blant annet organisasjonen National Clinical Assessment Service (NCAS), med sitt «Back on track»-program. Men også British Medical Association (BMA) er med, med sin «Doctors for doctors»-avdeling.

Over hundre personer fra i alt 23 land i Europa har meldt interesse for å være med i nettverket. Fra Norge er Legeforeningen representert, foruten klinikere, forskere, offentlige myndigheter og annet personell som arbeider med kollegiale helsetjenester og behandlingsprogram, undervisning eller administrativt i sykehussektoren.

For mer informasjon, se hjemmesidene til Legeforeningens forskningsinstitutt og EAPH.