Undersøkelsen er gjennomført av Direktoratet for forvaltning og IKT.

- Dette er hyggelige tall og bekrefter inntrykket om at fastlegeordningen er en velfungerende tjeneste, sier leder i Allmennlegeforeningen Trond Egil Hansen. - At fastlegetjenestene scorer høyest av alle tjenester i innbyggerundersøkelsen, er et uttrykk for at vi har en tjeneste som ikke må svekkes. Målet må være å gjøre tjenesten enda bedre for pasientene, sier Hansen.

Hansen Trond EgilTrond Egil Hansen

 

{F6AA7E35DF5C}

Kan forbedres ytterligere for pasientene
Det er ingen forskjeller på oppfatningene av fastlegetjenesten om respondentene bor i små eller store kommuner eller i de store byene. - Det er i dag en godt utbygget tjeneste som stort sett fungerer fint over hele landet, sier Hansen.

Men fastlegene hviler ikke på laurbærene. Brukertilfredshet er et viktig kvalitetsmål, men langt fra det eneste. Legeforeningen har i lang tid arbeidet med kvalitetsforbedrende tiltak for allmennlegetjenesten. Foreningen er i full gang med å utvikle et Senter for allmennmedisinsk kvalitet (SAK) som i samarbeid med myndighetene kan utvikles til en instans som stimulerer til at kvalitetsarbeid blir en integrert del av fastlegenes daglige arbeid samt fremskaffe nødvendige styringsdata for myndighetene. - Vi har fremdeles steder hvor pasienter kan oppleve at listene til fastlegene er fulle og hvor det kan være vanskelig å få plass på den listen man ønsker, sier Hansen. - Det er viktig at ordningen utbygges med flere leger, slik at pasienter får reelle valg, understreker han. Utvikling av fastlegeordningen bør derfor både rette seg mot tjenestens innhold og volum.

Fastlegeordningen og samhandlingsreformen
Hvordan kommunehelsetjenestens nye oppgaver skal organiseres, er til behandling i Stortinget i forbindelse med høring av samhandlingsreformen. Det er viktig at man i gjennomføring av samhandlingsreformen ikke ødelegger de strukturene som har gjort fastlegeordningen vellykket. Fastlegeordningen bør utvikles og styrkes. Samtidig må annet legearbeid i kommunene styrkes, blant annet ved sykehjemmene. Legeforeningen anbefaler fortsatt innføring av nasjonale normer for legebemanning ved sykehjem. Sykehjemmene må dessuten rekruttere leger med entusiasme og kompetanse innen dette spesielle fagområdet. Styrking av legetjenestene på sykehjem må ikke gå på bekostning av fastlegeordningen.

- I dag er mange kommuner for små til å gi et kvalitetsmessig tilfredsstillende tilbud til innbyggerne, eksempelvis med hensyn på legevakt og utvikling av gode fagmiljøer ved sykehjem. Det er derfor avgjørende at det utvikles gode modeller for interkommunalt samarbeid/helsekommuner. Nye modeller må ikke svekke det gode ved fastlegetjenesten, sier Trond Egil Hansen.

Direktoratet for forvaltning og IKT sendte ut spørreskjema til 30 000 tilfeldig utvalgte over 18 år og fikk inn ca. 12 600 svar, noe som tilsvarer en svarprosent på 42,2 prosent.

For mer informasjon, se direktoratets Brukertilfredshetsundersøkelse (resultater etter kommunestørrelse)