Kjære medlemmer, sommeren nærmer seg, og med den kommer forhåpentligvis muligheten til å senke skuldrene.
Styret i Den norske patologforening vil takke for innsatsen så langt i år. Det kan høres ut som en floskel, men vi vet at arbeidet vårt som patologer - med diagnostikk, pasientbehandling og fagutvikling - er både uvurderlig og iherdig.
Vi vil også takke for et svært vellykket årsmøte i Bergen! Takk for flotte faglige og sosiale «snitt». Vi sender en spesiell gratulasjon til våre nye æresmedlemmer: Olav Karsten Vintermyr og Sabine Leh.
Faget vårt er i rask utvikling, med økende bruk av moderne metoder som molekylærpatologi og digital patologi med kunstig intelligens. Samtidig må vi ikke glemme at morfologi og immunhistokjemi fortsatt er helt sentrale bærebjelker for god diagnostisk kvalitet.
Styret vil for øvrig informere om at vi har gitt innspill til Revidert nasjonalbudsjett 2026. Der foreslås det å redusere refusjonstakstene for laboratorieanalyser med 7 prosent fra 1. juli 2026. Forslaget tar ikke hensyn til kostnadsforskjellene mellom ulike fagområder og analyser. For patologi og kreftdiagnostikk - som allerede er underfinansiert - vil dette kuttet være særlig krevende for landets patologiavdelinger. Konsekvensene kan bli redusert kapasitet, lengre svartider og forsinket behandling for kreftpasienter som er avhengige av patologidiagnostikk for å komme videre i behandlingsforløpet.
Ellers vil vi minne om:
Høstens faggruppelederseminar, som finner sted 12. november på Gardermoen. Hit inviteres ledere av faggrupper og avdelinger. Mer informasjon kommer.
Årsmøte 2027 i Stavanger hvor planlagt tema for årsmøtekurset er Kunstig intelligens i patologifaget.
Med dette ønsker vi alle medlemmer en riktig god sommer!
Hilsen styret
