Reisebrev fra Thessaloniki, Hellas

I perioden 22.–26. juni deltok jeg som cytodiagnostiker på 17th Annual EFCS Tutorial, arrangert ved Laboratory of Histology and Embryology, School of Health Sciences, Aristotle University of Thessaloniki, Hellas. Kurset ble ledet av Maurizio Pinamonti, og de lokale vertene var Maria Nasioutziki og Maria Gonidi. De sørget for et svært godt faglig og sosialt program.
Det hvite tårnet i Thessaloniki, med havnen på en solrik dag. Foto: Iselin Thunestvedt Christoffersen
Det hvite tårnet i Thessaloniki, med havnen på en solrik dag. Foto: Iselin Thunestvedt Christoffersen

Kurset samlet 52 deltakere (cytodiagnostikere, patologer og biologer) fra flere europeiske land, og noen har reist helt fra Australia, og ga en unik mulighet til faglig oppdatering og internasjonal erfaringsutveksling. Undervisningen var organisert som en kombinasjon av forelesninger, workshops og interaktive bildeseminarer, der deltakerne fikk arbeide med både representative og utfordrende kasus. Det var en intensiv uke med tett program fra kl. 08.30 til 18:00.

Iselin Thunestvedt Christoffersen. Foto: Iselin Thunestvedt Christoffersen
Iselin Thunestvedt Christoffersen i parken utenfor Aristotle universitetet. Foto: Iselin Thunestvedt Christoffersen

Den første dagen startet med introduksjon og pre-test, etterfulgt av forelesninger og workshops om ROSE, luftveiscytologi, bløtvevstumorer og molekylær cytopatologi. Jeg opplevde særlig delen om bløtvevstumorer som svært interessant og faglig givende. Foreleser J. Klijanienko formidlet stoffet på en engasjerende og pedagogisk måte, og med workshop og interaktiv kasusgjennomgang ga det meg en bedre forståelse av både morfologiske kjennetegn og diagnostiske utfordringer innen dette feltet. 

Den andre og tredje dagen hadde vi om mamma, serøse væsker, thyreoidea, urin, spyttkjertler og pankreas-galleveiscytologi. Torsdag gikk vi gjennom kunstig intelligens, cervixcytologi og HPV, med fokus på ny teknologi og fremtidens diagnostikk. Kurset ble avsluttet fredag med interaktive kasusseminarer («Look-alikes and puzzling game») og post-test. Kurset holdt gjennomgående et høyt faglig nivå, selv om det var noe variasjon i undervisningsform og utbytte mellom de ulike forelesningene.

Statuen av Alexander den store til hest i Thessaloniki i Hellas. Foto: Iselin Thunestvedt Christoffersen
Statuen av Alexander den store til hest på strandpromenaden i Thessaloniki i Hellas. Foto: Iselin Thunestvedt Christoffersen

I tillegg til det faglige fikk jeg muligheten til å oppleve området rundt Thessaloniki. Jeg reiste til Hellas allerede fredagen før kursstart sammen med en kollega og tilbrakte helgen i Perea, et rolig sted med sandstrender og lite turisme. Det ga en fin anledning til å lade opp før en intensiv kursuke.  

Under oppholdet var sommervarmen godt merkbar, på det varmeste var det opp til 36 grader. Til tross for varmen var det hyggelig å utforske Thessaloniki etter endt kursdag. Byen har rik historie og et stort utvalg av restauranter med fantastisk god gresk mat. Jeg fikk blant annet oppleve byen fra sjøsiden på en tur med en tiki-båt og se det hvite tårnet (Lefkos Pyrgos) som er et av Thessalonikis mest kjente landemerker.

Alt i alt var det en fin uke. Kurset var intensivt, men svært lærerikt, og ga meg verdifull faglig oppdatering og nye perspektiver som jeg tar med meg tilbake til arbeidsplassen.