Stavdal er fastlege i Oslo og har nylig fullført sin periode som president i verdensorganisasjonen for allmennleger WONCA World. Hun er kjent over hele verden for sitt arbeid som talsmann for allmennmedisinen, kontinuitet og tillit i lege-pasient-forholdet. Stavdals arbeid har hatt betydelige ringvirkninger mange steder i verden. Blant annet basert på inspirasjon fra henne har mange helsesentre i Nord-Finland det siste året introdusert en kontinuitetsmodell for omsorg, der hver beboer har sin egen lege samt en utpekt sykepleier og andre fagpersoner til å hjelpe seg.
Anna Stavdal studerte først sosiologi ved Universitetet i Oslo, deretter medisin, ble uteksaminert som lege i 1987 og spesialist i allmennmedisin i 1999. Hun har jobbet som allmennlege i Oslo siden 1989, og ivaretatt sin pasientliste i lang tid. Siden 1996 har hun også vært deltidsansatt ved Universitetet i Oslo.
Stavdal har jobbet aktivt både nasjonalt og internasjonalt for å øke forståelsen for allmennlegers helhetlige og kontinuitetspregede arbeid. Hun var styreleder i Norsk selskap for allmennmedisin NSAM (forløperen til Norsk forening for allmennmedisin NFA) fra 1999 til 2003, og styremedlem og senere styreleder i Scandinavian Journal of Primary Health Care fra 1999 til 2005. Hun var en av grunnleggerne av Nordic Federation of General Practice i 2005, og fungerte som dens første president fra 2005 til 2011. Hun var visepresident og deretter president for WONCA Europe i henholdsvis 2010-2016 og i 2016-2018.
I 2018 ble hun valgt til president elect for WONCA World, tiltrådte som president i 2021, og er nå immediate past president siden oktober 2023.
Gjennom lederposisjonene i WONCA Europe etablerte Stavdal et sterkt samarbeid mellom WONCA Europe og Verdens helseorganisasjon (WHO) sitt regionale kontor for Europa, og fortsatte sitt ekspertarbeid i WHO på globalt nivå fra 2016. Under pandemien satt hun i WHO Europe Pandemic Commission, ledet av den tidligere italienske statsministeren Mario Monti.
Anna Stavdal er kjent for sitt arbeid for å forfekte allmennmedisinens kjerneverdier og prinsipper, tillit og kontinuitet i lege-pasient-forholdet. Hun har jobbet aktivt for videreutvikle de norske 7 teser for allmennmedisin til de nordiske core values and principles, og ledet prosessen som førte til en beskrivelse av europeiske kjerneverdier og prinsipper for allmenmedisin i 2022. I rollen som president i WONCA World har Anna Stavdal støttet utvikling av primærhelsetjenesten i verden ved å delta i helsepolitisk dialog med helse- og sosialministere i mange land.
Anna Stavdal har jobbet systematisk for å øke forståelsen av allmennmedisin og primærhelsetjenestens rolle blant leger og annet helsepersonell. Gjennom flere publikasjoner i vitenskapelige tidsskrifter og i massemedier har hun bidratt til å øke offentlighetens forståelse av primærhelsetjenesten som en hjørnestein i bærekraftige helsesystemer.
Oulu universitet legger vekt på at Stavdals verdifulle arbeid har hatt en betydelig innvirkning på å fremme kontinuiteten i lege-pasient-forholdet i finsk primærhelsetjeneste de siste årene. Kontinuiteten har blitt dårligere i Finland siden deres listebaserte system kollapset tidlig på 2000-tallet. Effektiviteten av kontinuitet har nå blitt bedre forstått i Finland, og tatt i bruk igjen som et sentralt mål. Mange områder i Nord-Finland har nå implementert kontinuitetsmodellen, der hver innbygger har sin egen fastlege, sykepleier og andre fagpersoner som jobber i samme arbeidsfellesskap.
Som æredoktor er Anna Stavdal i celebert selskap – kollegiet er omtalt i denne artikkelen på universitetes hjemmesider.