Støtte til fagpersoner
Psykosekompetanse.no er en tverrfaglig læringsarena for fagpersoner i helse- og velferdstjenestene. Hensikten med nettressursen er å støtte fagpersoner i å tilby en helhetlig behandling for personer med psykose eller psykoserisiko, og deres pårørende. Her finnes kvalitetssikret fagstoff, praktiske verktøy, refleksjonsøvelser og kliniske eksempler.
Det er TIPS Sør-Øst – Regional kompetansetjeneste for tidlig intervensjon ved psykose, Oslo universitetssykehus, som har ansvar for drift og faglig innhold på nettstedet.
Kristine Kling, TIPS Sør-Øst / Oslo universitetssykehus og Hilde Kristin Aam Szabo, TIPS Sør-Øst / Sykehuset Innlandet har vært prosjektledere.
En rekke fagpersoner, på tvers av helseforetak og tjenestenivåer, har bidratt til innholdet på psykosekompetanse.no. Psykiater og overlege ved TIPS Sør-Øst, Kristin Lie Romm er en av dem.
- Det har vært spennende og lærerikt å være med i dette viktige prosjektet, forteller hun.
Fag og formidling
Kristin Lie Romm er ansvarlig redaktør for siden.
- Prosjektet har vært tverrfaglig fra start, og det har vært morsomt å se hvordan kombinasjonen ergoterapeut og litteraturviter/ kommunikasjonsrådgiver har klart å styre de "ustyrlige". Klinikere og forskere har utrolig mange meninger! Vi har ikke alltid vært så lette å hanskes med, tror jeg. All ære til dem som har klart å drive dette kompliserte prosjektet. Ikke minst gjorde de et stort innsiktsarbeid i starten.
Hun mener nettressursens styrke er at den møter fagpersoners ønske om konkrete råd.
- INGEN ønsket seg masse tekst, det ligger vel litt i lufta i dag. Det vi håper, er at siden tilbyr en form for mester-svenn-læring, som et tillegg til bøker og vitenskapelig artikler. Vi erfarte at fagpersoner ønsket seg mer av denne typen praktisk undervisning. Det har ligget til grunn i arbeidet.
Kunnskapen som tilbys, er i form at filmer, tekst, podcaster m.m.
- Podcastepisodene er korte, men tilbyr likevel en bredde i det som formidles. Samtaler egner seg fint når vi belyser kompliserte temaer. En av medarbeiderne, Marie Theisen, er psykolog og journalist. Hun har gjort en fantastisk jobb med intervjuene. Mange fagpersoner har nok vært nervøse for opptakene, men det har gått helt fint.
Det har også vært benyttet KI i prosjektet.
- Skal man bli god til å snakke med mennesker med psykose, trenger man mengdetrening. Hvor skal man øve? Hva kan man spørre om og ikke? Å ha en KI-modell som er trent på riktig måte gir muligheter for å øve på samtaler. Slik trening er både effektiv og morsom. Denne samtalesimulatoren er ikke helt ferdig enda, men den er allerede nå morsom å snakke med.
Nettverksarbeid
I utviklingen av nettressursen har det vært arbeidsgrupper på tvers av helseforetakene.
- TIPS Sør-Øst har TIPS konsulenter i alle helseforetakene i Helse Sør-Øst, og disse har virkelig fungert som lim i arbeidet. Vi tror det har vært godt for prosjektet å få innblikk i utfordringer fra flere kanter av landet.
Ønsket er at nettressursen ikke bare skal være for spesialisthelsetjenesten, men også for kommuner og politiet, for å nevne noen aktuelle aktører.
- Egentlig ønsker vi at alle som kommer i kontakt med pasientgruppen skal ha nytte av Psykosekompetanse. Ikke alle deler er like nyttige for alle, selvsagt. Noe retter seg mot leger og handler om medisiner, men både psykologer og annet helsepersonell som følger opp pasienter kan ha bruk for kunnskap om bivirkninger. Da kan de bli bedre til å vite når de skal ta kontakt med lege, for eksempel.
Prosjektgruppen har vært opptatt av at nettressursen ikke skal inneholde overveldende mye informasjon.
- Vi har vært knallharde. Mye har blitt kuttet og omformulert. Klart språk har vært viktig. Kristine med sin kommunikasjonskompetanse har vært utrolig verdifull.
Bruker- og pårørendemedvirkning
Prosjektet har hatt bruker- og pårørendemedvirkning hele veien.
- De har kommet med viktige innspill om hva som er viktig for dem, og har gitt tilbakemeldinger etter hvert som prosjektet har utviklet seg.
Recoverytenkning er lagt til grunn i KI-modellen som er brukt.
- Mennesker med psykoselidelser er kanskje ikke den enkleste pasientgruppa å jobbe med, men det er desto morsommere når man får til en god allianse og en fin behandlingsprosess. Som behandler er det fint å være hyggelig, men du må også være klok. Å lytte til erfarne kolleger bidrar til utvikling av klokskap, og når det dessverre ikke er tid til mester-svennlæring i den kliniske hverdagen, håper vi Psykosekompetanse kan være et nyttig bidrag.