Sesongpremiere på Psykiateren

Psykiateren, sesong 3, er i gang! Første episode i den nye sesongen handler om funksjonelle lidelser, og gjest er spesialist i psykiatri og nevrologi, Erlend Bøen.
Dobbelkompetansen hans kommer godt med i arbeidet med mennesker med tilstander som gir fysiske uttrykk uten at man gjør organiske funn som kan forklare symptomene. Det har vært vanlig å tenke at psykologiske mekanismer har betydning. Men mye har skjedd i løpet av de siste ti-femten årene. Hør mer i dagens episode!
Mann med grå skjorte, skjegg, briller. Mikrofonstativ til høyre. Lilla fløyelsgardiner i bakgrunnen.
Erlend Bøen er høstens første gjest i Psykiateren. Temaet han snakker om er funksjonelle lidelser. Foto: Anne Kristine Bergem

Psykiateren, sesong tre, er i gang. I høst vil ti nye episoder slippes ukentlig, og i januar, februar og mars slippes de ti siste. Følg med!

Om dagens gjest og tema

Erlend Bøen er for tiden svært engasjert i funksjonelle nevrologiske lidelser Han mener feltet på mange måter ligger i skjæringsfeltet mellom hans to spesialiteter.

Han har bidratt i en språkspalte i Tidsskriftet om tematikken.

Han har også bidratt i artikkelen ”Functional neurological disorder in Europe: regional differences in education and health policy” I European Journal of Neurology og i en nylig klinisk oversiktsartikkel i Tidsskriftet  for dem som er interessert i å lese mer om funksjonelle lidelser.

Velkommen til å lytte

Alle episoder av Psykiateren ligger fritt tilgjengelig der du lytter til podcast. Du finner også podcasten ved å følge lenkene under, også dagens episode med Erlend Bøen.  

Podcasten er produsert med økonomisk støtte fra Legeforeningens kvalitetsfond.

Du finner podcasten på 

Podtail

Spotify 

Apple podcasts 

Du er velkommen til å abonnere, og liker du det du hører, må du gjerne rate Psykiateren samt anbefale den til andre du tror kan ha interesse av å lytte.