Referat fra styremøte i MRLF 18. april 2024

Sted: Teams
Tid: Onsdag 18/4 kl 1700-2000.

Tilstede: Sandvik, Eigil Ødegård (Møtedelder), Grimstad, Svein Anders, Endresen, Stian, Hauge, Marit Teigen (referent), Liaaen, Erik Dyb, Pedroso, Maria Eugenia Dominguez

1)Godkjenning av møteinnkalling og sakliste
Møteinnkalling og saksliste ble godkjent. 

2)Valg av referent
Marit Teigen Hauge valgt til referent. 

3)Godkjenning av referat fra styremøte 13/3 -2024.
Referatet ble godkjent.

4) Helseplattformen
Legeforeningen i Møre og Romsdal er beredt på å svare ut henvendelser til Legeforeningen etter vedtak om oppstart Helseplattformen 27.04.24.

Det er viktig å få frem at Legeforeningen i Møre og Romsdal støtter medlemmene som jobber i spesialisthelsetjenesten som er bekymret for hvordan innføringen vil påvirke drift og pasientsikkerhet. En er og bekymret for oppgaveglidningen som skjer fra en presset spesialisthelsetjeneste til fastlegene. En ønsker ikke en kontraproduktiv tilnærming.

Det er og bekymring for økonomien i HMR, som har antydet driftsunderskudd på 300 million. En er og bekymret for hvordan driften blir når «innføringslegene» returnerer til sine arbeidsplasser utenfor HMR. En er og bekymret for oppsigelsen med de private psykiatritjenestene, hvor en fortsatt mangler 10 behandlere i HMR. Ingen planlagt uttalelse fra Møre og Romsdal legeforening per 18.04.24. 

5. Status yrkesforeninger og kurskomitè
BUP kurs, litt begrenset påmelding. Kreftavdelingen ønsker at en får laget et kurs om diagnostikk, senskader etc for primærhelsetjenesten. Det jobbes også med et ortopedikurs i januar 2025. Ålesund: arrangerer et kveldskurs om demens som er på teams, 25 påmeldte.

Landsrådsmøte i mai. 

Allmennlegene får stadig oppgaveskyving fra spesialisthelsetjenesten, særlig fra ortopedi og revmatologi. Stort volum av brev til fastleger fra helseforetaket.

Samhandlingslegene: Møte med adm. Dir. Lødemel den andre onsdagen i mai. De skal diskutere samhandling. Fagsjef og lege ved fagavdeling deltar. Tema vil blant annet være oppgaveoverføring. Samhandlingslegene formidler en bekymring for ventetid: katarakt, hofteprotese, fristbrudd psykiatri. De ønsker å følge med på kvalitetsparametrene for pasienter. Pasient og brukerombudet er interessert i nevnte punkt.

Allmennlegeforeningen: Fredag 12. april avsa Arbeidsretten dom i en pensjonstvist mellom KS og Legeforeningen om rett til pensjon for arbeid på legevakt. Dommen gir Legeforeningen medhold, og sikrer full pensjonsopptjening for legevaktarbeid.

LSA: Årsmøte i august i Alta. Skal gjennomføre årsmøte i Møre og Romsdal legeforening i tilknytning til neste møte med Statsforvalter/fylkeslege. Gjennomslag for at HLR minus skal følge pasienten i Helseplattformen (medhold fra sykehuslegene, sykehjemslege i Trondheim og jurist).

Avtalespesialistene: Årsmøte kommende uke.

5. Årsmøte
Status planlegging: i rute med program, hotell er booket med konferanselokale og mat. Første del av program vil handle om sensorer, hjemme- og fjernbehandling, EKols. I kontakt med kunnskapsparken. E-helse/IKT. Sikre poeng for kurset for flere spesialiteter. Kommunedelen av prorgammet: videolegevakt, e-syning/mors, og Care to Translate-tolk. RVTS selvhjelpshefter/film flyktninger og kognitiv.no. Digitalt sykehjem. Adm.dir og fagdirektør for HMR er invitert, venter på bekreftelse om oppmøte. Jobbes med andre aktuelle tema: The eHealth and Health Group/ehelse og helseteknologi.

6. Møtekalender
Gjennomfører et digitalt styremøte tirsdag 04.06.24.

7. Eventuelt
Søknad støtte MSO Bergen: 4000 kr til opplæring. Avslag pga utenfor nedslagsområdet.

Fagforeningsarbeid: Møte for foretakstillitsvalgte, budsjett – forslag etterspørres.

Jobbe for å lage en ordning knyttet til økonomisk støtte gitt fra Legeforeningen Møre og Romsdal, der man setter søknadsfrist, og en fast pott.