Høring - NOU 2024:1 Definisjon og registrering av ideelle velferdsaktører

Helsepolitisk avdeling

27. februar 2024

Høringsfrist 21.04.2024

Fristen er utløpt

Legeforeningen har fra Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet mottatt høring av Avkommersialiseringsutvalgets delutredning NOU 2024:1 Definisjon og registrering av ideelle velferdsaktører.

Avkommersialiseringsutvalget ble oppnevnt 12. august 2022 og ble opprettet på bakgrunn av krav fra Sosialistisk venstreparti  i budsjettforliket høsten 2021, mellom Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Sosialistisk venstreparti. Utvalget har siden mai 2023 vært ledet av Jan-Erik Støstad, generalsekretær i Samarbeidskomiteen til arbeiderbevegelsen i Norden.

Utvalget har fått i oppdrag å blant annet utrede hvordan kommersiell drift kan utfases i ulike skattefinansierte velferdstjenester, og legge fram en egen nullprofittmodell for hver slik sektor. Utvalget skal levere endelig utredning innen juni 2024, og har nå kommet med en delutredning.

Delutredning som nå er på høring inneholder forslag fra et samlet utvalgt til en juridisk definisjon for ideelle driftsformer (kapittel 6)  og et register for ideelle aktører i offentlig finansierte velferdstjenester (Kapittel 7). Utvalget opplyser om at drøftingene og løsningene som foreslås i delutredningen er avgrenset til spørsmålet om en definisjon og registreringsløsning. Øvrige problemstillinger i mandatet som gjelder ideell drift vil bli behandlet i sluttrapporten.

Denne høringen skal behandles av Sentralstyret

Les mer på siden til Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet.

Dersom høringen virker relevant, bes det om at innspill sendes til Legeforeningen innen 21. april 2024. Det bes om at innspillene lastes opp direkte på Legeforeningens nettsider.

Saksbehandler

Gisle Bruknapp | Helsepolitisk avdeling