– Må sikre humanitær hjelp til Gaza

Legeforeningen ber Israel oppheve bistandsrestriksjonene i Gaza. – Vi er svært bekymret for den katastrofale humanitære situasjonen, og for sultkatastrofen Gazas befolkning nå opplever, sier president Anne-Karin Rime. Hun oppfordrer også norske myndigheter til å hente ut flere hardt skadde pasienter fra Gaza.
Anne-Karin Rime, president i Legeforeningen. Foto: Thomas B. Eckhoff/Legeforeningen
KAN TA FLERE PASIENTER: – Vi oppfordrer våre sentrale myndigheter til en mer aktiv holdning for å hente ut alvorlig skadede og syke barn fra Gaza, sier legepresident Anne-Karin Rime. Her fra Legeforeningens landsstyremøte i år. Foto: Legeforeningen/Thomas B. Eckhoff

Verdens legeforening (WMA) og Den europeiske legeforening (CPME) har nylig bedt om umiddelbar oppheving av bistandsrestriksjonene fra israelske myndigheter, og at det tilrettelegges for trygg distribusjon av nødhjelp gjennom etablerte samarbeidspartnere som FN. Dette støtter Den norske legeforening.  

– Legeforeningen fordømmer på det sterkeste ethvert angrep på uskyldige sivile, helsepersonell og sykehus. Vi krever at prinsippet om medisinsk nøytralitet respekteres av alle, og at helsehjelp må slippes til uhindret, sier president Anne-Karin Rime.  

Norge kan gjøre mer 

Hun oppfordrer også norske myndigheter til å hente ut flere barn fra Gaza. Frem til 23. mai 2025, har Norge mottatt 20 pasienter fra Gaza til behandling her i landet. Regjeringen har fattet vedtak om å hente inntil 15 nye pasienter til Norge i 2025.   

Legeforeningen mener norske myndigheter kan gjøre mer for å hente ut skadde og syke barn. 

– Vi oppfordrer våre sentrale myndigheter til en mer aktiv holdning for å hente ut alvorlig skadede og syke barn fra Gaza. Vi forstår at prosessene for å få barna og deres pårørende ut av området er vanskelig. Likevel mener vi at Norge kan gjøre mer for å øke antall barn som evakueres på medisinsk grunnlag, slik at vi kan gi dem god behandling og rehabilitering her i landet, sier Rime.  

Rammer barn spesielt hardt  

Presidenten påpeker at behovet for medisinsk bistand til Gaza er enormt.  

– Helsetjenesten lokalt gjør en formidabel innsats, men har sterkt begrensede ressurser, både når det gjelder mat, vann, energi, personell, utstyr, medisiner og fungerende sykehus. Mange tusen barn er skadet og drept. Hele befolkningen i Gaza opplever nå en sultkatastrofe, noe som rammer barna spesielt hardt. Her kan og bør Norge bidra mer, understreker Anne-Karin Rime.