Hun går dermed inn i sin andre periode som PSL-leder.
– Jeg er takknemlig for tilliten, og ser frem til å fortsette arbeidet med å styrke avtalespesialistordningen, og sikre gode rammevilkår og arbeidsforhold for både avtalespesialister og helprivate spesialister over hele landet, sier Skåtun Hannestad.
Den gjenvalgte PSL-lederen trekker frem at avtalespesialistene spiller en sentral rolle i helsetjenesten, og at denne rollen må tydeliggjøres i møte med helsepolitiske prioriteringer:
– En integrert og nødvendig del av den offentlige helsetjenesten
– Fremover blir det viktig å bidra enda mer aktivt inn i arbeidet med å sikre forutsigbare og bærekraftige rammer for avtalespesialistordningen. Vi skal jobbe for å vise at vi ikke er et supplement, men en integrert og nødvendig del av den offentlige spesialisthelsetjenesten, påpeker hun.
Skåtun Hannestad mener også at det blir viktig å ytterligere synliggjøre verdien av dagens modell:
– Vi har et ansvar for å vise hvor pasientnært, effektivt og kostnadseffektivt avtalespesialistenes bidrag til helsetjenesten er, og hvordan dette bidraget kan utvikles videre i takt med befolkningens behov.
Samtidig understreker hun behovet for å bevare det som gjør ordningen velfungerende:
– Det er avgjørende at ordningen utvikles i takt med helsetjenestens krav, samtidig som vi tar vare på det som gjør modellen god: Høy tilgjengelighet, god kontinuitet og korte beslutningsveier.
Styrken ved små enheter
Skåtun Hannestad har tidligere trukket frem organiseringen i små enheter som en styrke ved avtalespesialistordningen:
– Jeg tror det er nettopp organiseringen i små enheter, og frihet til å planlegge egen arbeidsflyt som gjør at vi får gjort såpass mye godt arbeid. Vi ser at vi har mange pasienter per tidsenhet.
Gode tiltak er nødvendig for å redusere ventetiden
Arbeidet med ventetidsløftet er fortsatt en aktuell og viktig sak for PSL. Skåtun Hannestad har vært tydelig på at det ligger stort potensial i å bruke avtalespesialistenes kapasitet som en del av løsningen på lange ventetider i spesialisthelsetjenesten.
– Skal ventetidsløftet komme i mål, må vi bruke alle tilgjengelige ressurser i helsetjenesten. Her har avtalespesialistene en viktig rolle, og PSL har siden starten ønsket å bidra aktivt, sier hun.
Skåtun Hannestad peker på at mer fleksibel bruk av vikarer kan bidra til å øke kapasiteten uten store systemendringer:
– Hvis man får bruke vikarer ikke bare ved sykdom, men også ved administrasjonsdager, fravær knyttet til kurs og ferieavvikling, ville det kunne bidra betydelig til å øke kapasiteten, mener hun.
PSL-lederen mener derfor at det er avgjørende at tiltak organiseres i tett samarbeid lokalt:
– Vi ser at RHF-ene i større grad enn tidligere åpner for vikarbruk. Sykehusene og avtalespesialistene bør også ha en god dialog om fordeling av arbeidsoppgaver. Her kan våre tillitsvalgte, både sentralt og lokalt, være en ressurs i å finne gode og praktiske samarbeidsformer. Vi tenker også at offentlig innkjøp av tjenester hos helprivate helseaktører kan gi viktig tilleggskapasitet, avslutter Yngvild Skåtun Hannestad.
Yngvild Skåtun Hannestad er spesialist i gynekologi og har en doktorgrad fra Universitetet i Bergen. Hun har ledet PSL siden 2023. I tillegg har hun de to siste årene vært medlem av sentralstyret i Legeforeningen.

Dette er det nye styret i PSL
Under årsmøtet i Bodø ble også nytt styre valgt. Med seg i styret får Skåtun Hannestad følgende:
- Alexandros Lazaros Stefou, (gjenvalgt)
- Morten Mangersnes (gjenvalgt)
- Stein Helge Glad Nordahl, (gjenvalgt)
- Tor Øivind Grøndahl, (gjenvalgt)
- Erik Waale Næss (ny)
- Ellen Jaatun (ny)
- Heidi Husby (vara)
Om PSL
PSL organiserer legespesialister utenfor institusjon og er en yrkesforening i Legeforeningen. Foreningen arbeider for å sikre bred geografisk dekning av avtalespesialister og for å stimulere til etablering av nye hjemler i samarbeid med de regionale helseforetakene.