Etter lang tids dialog, landet Spekter og Legeforeningen torsdag denne uken en enighet som begrenser arbeidsgivers adgang til å pålegge leger uforutsette vakter. Legeforeningen har fått gjennomslag for at arbeidsgivers adgang til å pålegge uforutsette vakter er begrenset til 10 timer. Det er ikke slik at arbeidstimene legene fritas for å jobbe før og/eller etter en uforutsett vakt av forsvarlighetshensyn, skal gå til fratrekk ved pålegg om å jobbe utforutsette vakter, slik Spekter tidligere har hevdet.
Partene er enige om at bemanning av uforutsette vakter skal baseres på samtykke fra den enkelte lege. Dersom ingen leger samtykker til å påta seg vakten og det er nødvendig for å sikre nødvendig forsvarlighet i tjenesten, kan arbeidsgiver pålegge en uforutsett vakt på inntil 10 beregnede timer. Leger som de siste sju dagene har jobbet en eller flere uforutsette vakter kan ikke pålegges uforutsett vakt. Legeforeningen mener at overenskomstens overtidsbestemmelser begrenser påleggsadgangen til 10 timer overtid, med den følge at lengre vakter må deles opp. Denne begrensningen følger nå av enigheten.
Med enigheten stanses den planlagte saken i Arbeidsretten.
– Vi er fornøyd med at dialogen med Spekter førte frem i denne saken, og vil berømme dem for å ha kommet oss i møte. Vi ser frem til fortsatt konstruktiv dialog med Spekter inn mot årets hovedoppgjør, sier Rime.
Legeforeningen vil i tiden fremover følge nøye med på at enigheten blir praktisert korrekt. Skulle det vise seg at enigheten får utilsiktede konsekvenser, vil vi kunne gjenoppta søksmålet.
Gjennomslag for Legeforeningen: Fortsatt vern av sykehuslegenes arbeidstid
– Legeforeningen har vært klare på at vi ikke kan godta en løsning som utvider arbeidsgivers adgang til å endre sykehuslegenes arbeidstid ved å pålegge lange vakansvakter. Vi har med denne løsningen lykkes med å beholde arbeidstidsvernet, sier president Anne-Karin Rime.

ARBEIDSTIDSVERN: Legeforeningen har blant annet fått gjennomslag for at arbeidsgivers adgang til å pålegge uforutsette vakter er begrenset til 10 timer. Foto: Legeforeningen/Thomas B. Eckhoff