Julehilsen fra styret

Vi sender dere noen ord fra styret nå i en regnvåt førjulstid. Vi i styret har hatt en fin høst etter oppstart i nytt styre. Vi hadde en god samling hvor vi diskuterte vår strategi for styreperioden, og vil ha fortsatt fokus på å fremme spesialiteten arbeidsmedisin, med spesielt fokus på å fremme gode arbeidsvilkår, inkl lønn for alle arbeidsmedisinere, og å jobbe for at arbeidsmedisinere får jobbe faglig etter lov og forskrift. 
Julekule med Asklepios som henger foran solstråler. Foto: Legeforeningen
God jul og godt nyttår fra styret i norsk arbeidsmedisinsk forening og Norsk forening for arbeidsmedisin. Foto: Legeforeningen

Vi har også bevart og konkretisert planer for å styrke arbeidsmedisinerens rolle og det arbeidsmedisinske faget i bedriftshelsetjenester. Vi ønsker å videreføre og øke samarbeidet med andre faggrupper, og vårkonferansen 2026 vil i år som for to år siden delvis bli i fellesskap med Yrkeshygienisk forening. Vi vil fortsette arbeidet med «Gjør kloke valg», og vil bl.a invitere bedriftssykepleierne inn i arbeidet omkring målrettede arbeidsrelaterte helseundersøkelser, spirometri og audiometri. 

Legeforeningens landsstyremøte har for en tid siden startet en prosess mht yrkesforeningenes organisering, det ble ingen konklusjon på dette på årets Landsstyremøte. Det skal jobbes videre med spesielt to alternativer; fortsette med inndeling som i dag eller med samling av noen mindre yrkesforeninger til en litt større, alternativt inn i store. Der er jo vi en av «de små», vi er med i diskusjonen og gjør vårt for å bli hørt. Vi jobber for å bevare vår egenhet så godt det lar seg gjøre også fremover. Namf skrev et fyldig høringssvar i forrige runde, og leder er med i samtaler videre omkring dette. NFAM vil uansett bestå, og vil kunne ivareta mye om det skulle bli endringer for Namf. Det er en prosess som tar tid, og det vil bli nye høringer og landsstyremøte(r) før avklaring. 

Vi er glade for alle innspill fra dere og gleder oss til å se så mange som mulig av tillitsvalgte på tillitsvalgtkonferansen på Losby i februar og på Vårkonferansen 14.-16. april hvor det loves et veldig godt og interessant program. 

Vi takker for veldig godt arbeid og samarbeid med våre gode medarbeidere i sekretariatet, Nikola Mackova og Kristin Krogvold, de jobber for oss og er av uvurderlig hjelp!

Vi ønsker dere alle en riktig GOD JUL og et GODT NYTT ÅR i 2026!

Hilsen fra styret i Namf/NFAM: Gunnar Skipenes Martine Pedersen Jarand Hindenes (leder NFAM) Laila M Torp (leder Namf) Anne Kristin Jordal Bendik Brinchmann og Erlend Hassel (ikke på bildet, men skal være vara for Yogindra Samant som jobber i et oppdrag i India en periode fremover). Foto: Legeforeningen
Hilsen fra styret i Namf/NFAM: Gunnar Skipenes Martine Pedersen Jarand Hindenes (leder NFAM) Laila M Torp (leder Namf) Anne Kristin Jordal Bendik Brinchmann og Erlend Hassel (ikke på bildet, men skal være vara for Yogindra Samant som jobber i et oppdrag i India en periode fremover). Foto: Legeforeningen

Hilsen fra styret i Namf/NFAM

  • Gunnar Skipenes
  • Martine Pedersen
  • Jarand Hindenes (leder NFAM)
  • Laila M Torp (leder Namf)
  • Anne Kristin Jordal
  • Bendik Brinchmann
  • Erlend Hassel (ikke på bildet, men skal være vara for Yogindra Samant som jobber i et oppdrag i India en periode fremover)