Høstmøte 2024: Barneradiologi med kunstig intelligens

Årets barneradiologiske sesjon dreier seg i sin helhet om Kunstig Intelligens!
Sterke navn i feltet; Bomer-Skogstad, Laborie, Iveland og Eggesbø står på talerlisten.
røntgen albu med KI
Skjermdump fra Gleamer/ Boneview (bilde: Hege Iveland)
bilde av Lene laborie
Lene Bjerke Laborie (foto: privat)

Moderator: Josephine Bomer-Skogstad (Akershus Universitetssykehus) Utdannet i Rotterdam, ferdig spesialist 2016. Siden 2017 barneradiolog på Akershus universitetssykehus. Styreleder Norsk Forening for Pediatrisk Radiologi. Medlem scientific programme committee ECR, education committee ESPR.

Utfordringer ved bruk av KI i barneradiologi

Kunstig intelligens (KI) er allerede i gang med å forme fremtidens radiologi. Radiologen bør ha en naturlig nøkkelrolle i tverrfaglige team som sammen har ansvar for bruk, inkludert utvikling, implementering og evaluering, av kliniske KI-verktøy. Innen barneradiologi er bruk av KI fremdeles relativt beskjeden. Det er viktig at radiologer som jobber med barn og unge kjenner til spesifikke utfordringer ved bruk av KI i barneradiologi. Disse utfordringene kan skyldes forhold hos barn og unge som gjør det mer krevende å utvikle og implementere gode verktøy, eksempelvis stor variasjon i anatomiske og fysiologiske forhold i ulike aldersgrupper, eller sjeldne, komplekse tilstander der innsamling av store mengder data er langvarig og krevende. Utfordringene kan også være betinget i selve KI-utviklingen, siden eksisterende kliniske KI-verktøy i hovedsak er utviklet for, og testet på, voksne. Disse verktøyene kan ikke uten videre overføres til bruk på barn, grunnet blant annet ulik anatomi, ulike protokoller for bildeopptak, og ulike sykdomspanorama hos barn og voksne. Barneradiologer har et særskilt ansvar for å identifisere reelle problemstillinger i barneradiologi der fremtidige så vel som eksisterende KI-verktøy kan være nyttige. Kliniske KI-verktøy som utvikles og testes i en pediatrisk populasjon, og som fra starten er tiltenkt å dekke et reelt behov i den pediatriske populasjonen, kan bidra til en bærekraftig KI-utvikling innen barneradiologi. Barneradiologen er uunnværlig i det tverrfaglige samarbeidet som er nødvendig når KI er med å forme fremtidens barneradiologi.

Lene Bjerke Laborie er overlege ved seksjon for barn og unge, radiologisk avdeling, Haukeland sykehus i Bergen, og førsteamanuensis med ansvar for radiologiundervisningen ved medisinsk fakultet, UiB. Mangeårig medlem av Artificial Intelligence task force group i den europeiske barneradiologiforeningen (ESPR). Nylig tildelt ett års fellowship fra den europeiske radiologiforeningen (ESR) og European School of Radiology (ESOR), tilbrakt ved kreftforskningsinstitutt i Frankrike, med fokus på datadrevet forskning og radiomics innen bildediagnostikk ved gynekologisk og abdominal kreft. Interessert i kunstig intelligens innen radiologi, inkludert for barn og unge. Langvarig forskningsaktivitet tilknyttet hofteleddsdysplasi, med hovedfokus på radiologi og genetikk.  Co-leder av forskergruppen HIPS (Hip Imaging, Pathology & Surgery) i Bergen, og mangeårig medlem av musculoskeletal task force i ESPR.

KI ved frakturer hos barn

Høsten 2023 innførte de 4 sykehusene i Vestre Viken HF et program, Boneview, Gleamer, som automatisk detekterer frakturer. Alle pasienter over 2 år som kommer til røntgenundersøkelse med spørsmål om skjelettskade, får bildene analysert av Boneview og vi får tilbake et svar om det er negativt, positivt eller usikkert funn. Her gjennomgås våre erfaringer med dette programmet mtp barn og hvordan det fungerer i vår praktiske hverdag på Drammen sykehus.

Hege Iveland har jobbet på avdeling for bildediagnostikk, Drammen sykehus siden 1996. Ferdig spesialist i radiologi i 2004. Har vært fagansvarlig for barneradiologien siden 2006 og i tillegg til å jobbe med barn, driver hun også med intervensjonsradiologi.

 

MR Caput Bilde med KI
MR caput med KI- generert CSF-kvantitering (Foto: Heidi Beate Eggesbø)

Kan KI brukt på CT- og MR caput undersøkelser bidra ved mistanke om barnemishandling?

I rettssaker der det er mistanke om filleristing har benign ekstern hydrocephalus (godartet ytre vannhode) blitt foreslått som en mulig årsak til subdurale blødninger. For å estimere volumet av cerebrospinalvæske (CSF) i subaraknoidalrommet har man brukt lineære målinger, som kranio- og sinokortikale avstander på koronale MR-bilder. Med dagens teknologi kan vi nå kvantifisere volumet av subaraknoidal CSF. Er det korrelasjon mellom subaraknoidal CSF-volum og de lineære målene? Videre gir forbedret bildekvalitet på MR nå mulighet til å skille subdural- fra subaraknoidalrommet, slik at vi også kan kvantifisere volumet av subduralrommet ved tilstedeværelse av blødning eller hygrom. For noen barn som mistenkes å ha blitt filleristet, er det kun CT-bilder tilgjengelig, da de dør uten at MR-undersøkelser er utført. Kan Hounsfield-profilen av det intrakranielle innholdet på CT bidra til å belyse hendelsesforløpet? 

Heidi Beate Eggesbø er Professor II ved UiO/OUS fra 2021. Cand.med UiO 1988. Spesialist i radiologi 2003.2003 Dr. med “CT and MR imaging of the paranasal sinuses in patients with cystic fibrosis”.  Har veiledet 6 PhD kandidater. Flere vitenskapelige og inviterte presentasjoner på internasjonale konferanser: ESHNR, Programme planning committee ECR, Editor Head and Neck Radiology, Acta Radiologica, Teaching ESHNR masterclasses, Committee member of EDiR.