I Utvalg for alderspsykiatri har leder Eirik Kjelby med seg Hege Marie Dalsveen, Line Tegner Stelander, Gunvor Marit Garberg Moen og LIS-representant Solveig Ruth Takle. Utvalget møtes to ganger fysisk på Legenes hus og to ganger digitalt i løpet av et år.
Eirik Kjelby snakker varmt om utvalget og kollegaene sine, og det er spesielt en oppgave i utvalget han setter pris på. Hver høst arrangeres nemlig Alderspsykiatrisk overlegeverksted på Farris Bad; et to-dagers kurs som er godkjent for 10 timer valgfri etterutdanning for spesialister. I tillegg til spennende faglige temaer, byr lokalisasjonen på Farris bad på gode rekreasjonsmulighet. Eirik Kjelby insisterer på at Aufguss er obligatorisk i så måte, og det er kanskje derfor årets kurs som går av stabelen i disse dager er fullbooket?
Utvalget samarbeider også med RegUt i å arrangere emnekurs i Alderspsykiatri, som holdes som et heldigitalt kurs to ganger i året. Neste kurs er 16.-17.11.26.
Foruten kurs-virksomhet, er utvalget aktivt med og svarer ut høringer, for eksempel om Alzheimer medisiner, og de er representert i et utvalg som skal evaluere endringene i lovverket knyttet til ECT. Arenaene er ofte tverrfaglige, og utvalget forsøker å ha fokus på psykiaterrollen og bringe det perspektivet inn sine møter.
Eirik Kjelby føler seg til tider som en hobby-geriater, og beskriver at som alderspsykiater kommer man tett på jus, biologi og medisin.
I utvalget får han jobbe med faglig godt skolerte folk som er interesserte og brenner for pasientene. Rett og slett en kjekk gruppe å jobbe med!
Les mer om Utvalg i Alderspsykiatri her.
