Faste stillinger for LIS – ENDELIG!

Gjennom fjorårets lønnsoppgjør som endte med mekling i september, ble det inngått en forpliktende, avtalefestet løsning mellom Spekter og Legeforeningen om innføring av faste stillinger for LIS. Dette er noe YLF har hatt som sak siden 1956, så vi kan med hånden på hjertet si: Endelig!
ElisabethOlstad300x145
Elisabeth Olstad, konst. foretakstillitsvalgt for YLF UNN. Foto: Sven Weum

Hvorfor er faste stillinger så viktig?
Hovedregelen i arbeidslivet er at arbeidstakere skal ansettes fast. Dette står i Arbeidsmiljøloven og anses som en grunnleggende forutsetning for et velfungerende arbeidsliv. Det gir mulighet for langsiktig planlegging for både arbeidstaker og arbeidsgiver. Ikke minst gir det trygghet for arbeidstaker; trygghet for privatlivet og trygghet på arbeidsplassen. Men trygge ansatte gir også arbeidsgiver ubetingede fordeler: Trygghet er en avgjørende faktor for å fremme prestasjonskultur og innovasjon; begge uvurderlige elementer for medisinsk utvikling i dagens sykehus. Trygge leger i faste stillinger gir også reell mulighet til ytringsfrihet samt deltagelse i forbedringsprosjekter, noe som igjen kan forventes å ha positiv effekt på pasientbehandlingen!

Alt er imidlertid ikke gull og grønne skoger når LIS nå skal ansettes fast: Arbeidsgiversiden jobber nå med utarbeidelse av arbeidskontrakter, og de har i sine utkast lagt inn en oppsiktsvekkende klausul om taushetsplikt. Det heter at ”Arbeidstaker skal bevare taushet om alle opplysninger vedkommende som medarbeider blir kjent med og som kan være til skade for helseforetaket dersom de blir kjent”. Dette mener vi er et forsøk på å kneble legene fra å delta i offentlig debatt, noe vi ikke kan akseptere! Saken har da også vakt offentlig interesse og fått flere oppslag i media, bl.a. fikk en overlege ved UNN publisert en kronikk i VG om temaet. Kronikken kan du lese nederst på siden under "vedlegg".

Midlertidig ansettelse, og spesielt i korte vikariater, har vist seg å ha en rekke negative konsekvenser for arbeidsmiljøet og arbeidsinnsatsen. Det er en klar sammenheng mellom brudd på arbeidstidsbestemmelsene og midlertidige ansettelsesforhold. Dessuten har det vært en rekke saker i forhold til diskriminering av midlertidig ansatte gravide, også ved vårt helseforetak. Det er liten tvil om at midlertidig ansatte LIS har hatt en svak posisjon og mange har følt seg presset av en arbeidsgiver som sitter med ”all makt” over deres fremtid. Dette blir ekstra følsomt i UNN, som har monopol på arbeidsgiverrollen for leger i sykehus. Vi har dessverre konkrete eksempler, også fra UNN, der arbeidsgiver aktivt og bevisst har brukt denne makten og utnyttet midlertidighet som mulighet for å unngå å gi videre ansettelse til leger de ikke liker. Det har vist seg i praksis at det å si ifra om kritikkverdige forhold, kan være ødeleggende for egen fremtid, dette gjelder også tillitsvalgte.

Hvordan skal faste stillinger innføres?
Mange lurer på hvordan implementeringen av faste stillinger vil foregå i praksis. I tariffavtalen heter det at ”så tidlig som mulig og senest innen 1.7.2015 skal alle stillinger for leger i spesialisering utlyses som faste stillinger”. Unntakene er lovlige vikariater og noen stillinger som skal øremerkes leger i spesialiteter utenfor sykehus som trenger sideutdanning. Alle andre stillinger som blir ledige skal utlyses fast, dvs. helt uten tidsbegrensning.

Man vil få en gradvis implementering siden ikke alle LIS-stillinger blir ledige samtidig og de som allerede har tidsbegrensede stillinger (vikariater eller 4-, 5- eller 6-årsstillinger) vil kunne fortsette i disse. Dette fører til at man ved en avdeling i en periode sannsynligvis vil ha to ulike grupper LIS. Det er verdt å merke seg at noen av bestemmelsene i overenskomsten mellom Legeforeningen og Spekter er ulike for de to gruppene. Dette vil bli krevende både for ledere og tillitsvalgte rundt omkring i landets sykehus.

Det er imidlertid naturlig å tenke seg at LISer ansatt i tidsbegrensede stillinger per i dag, også vil søke når det blir utlyst faste stillinger i avdelingen. Dersom avdelingen har bruk for ”nye hoder”, noe man må anta at de har når en LIS-stilling blir ledig og utlyst, kan dette avstedkomme en langvarig og tungvint prosess der én og én av de LISene som allerede er ansatt ved avdelingen får faste stillinger, før nye ansettes. For å unngå dette, kan arbeidsgiver tilby faste stillinger til LISene som allerede er ansatt. Dette er i tråd med avtalen og kan skje uten en utlysningsrunde under forutsetning av at de engang ble ansatt i en utlyst stilling.

Modellen
Modellen er at hver LIS ansettes fast i ett helseforetak. Ansettelsen er altså knyttet til helseforetaket, men samtidig gjelder selvfølgelig Arbeidsmiljølovens bestemmelse om at konkret arbeidssted skal fremgå av arbeidsavtalen. Et foretak er ikke et geografisk sted, slik Tromsø, Harstad eller Narvik er det. Ved inngåelse av den nye arbeidsavtalen skal helseforetaket fremlegge en utdanningsplan, som skal sikre en effektiv gjennomføring av spesialiseringsløpet for den enkelte lege. Dersom man er ansatt ved et sykehus der man ikke kan få all tjeneste som er nødvendig for spesialiseringen (typisk et gruppe II-sykehus, for eksempel Harstad eller Narvik), skal dette fremgå av utdanningsplanen. Foretaket der man er fast ansatt må ha inngått en avtale med et annet foretak, ”samarbeidsforetaket” (typisk et gruppe I-sykehus), noe som for vår del kan løses innad i samme foretak. Foretaket har plikt til å påse at tjenesten de tilbyr, tilfredsstiller spesialistutdanningskravene. Hvilket samarbeidsforetak man skal jobbe ved og i hvilket tidsrom dette skal skje, skal fremgå av utdanningsplanen.

Den nye legespesialisten
Når man så som fast ansatt LIS blir ferdig spesialist, går man automatisk over i kategorien Legespesialist. Dette er en ny stillingskategori ment for en begrenset overgangsperiode når legen blir spesialist, men før han eller hun er ansatt i en stilling som overlege. Siden man ikke har tenkt at dette skal bli en stor gruppe leger, er det ikke mulig å lyse ut eller søke på stillinger som legespesialist. Denne kategorien har noe lavere lønn enn overlegestillingene, men vilkårene for øvrig ligger tett opp mot overlegenes rettigheter. Godkjente spesialister etter ny modell kan selvsagt søke om (og få) overlegejobb i eget eller annet foretak.

Hva er status i arbeidet?
Arbeidsgiversiden har nedsatt en arbeidsgruppe som forbereder implementeringen. Dette arbeidet har blitt forsinket fordi det viste seg nødvendig med avklaringer som det nå jobbes med både i Helsedepartementet og Arbeidsdepartementet. Antall stillinger i gruppe I- og gruppe II-sykehus må dimensjoneres og de ulike foretakene er i ferd med å inngå avtaler seg imellom. I tillegg jobbes det som nevnt med konkret utforming av utdanningsplaner og arbeidskontrakter. Vi venter i spenning på resultatet samtidig som vi holder øye med at disse avtalene er i tråd med intensjonen og ordlyden i overenskomsten og følger Arbeidsmiljølovens bestemmelser.

Mye er fortsatt uavklart, men hvis du lurer på noe, kan det jo hende at jeg som din tillitsvalgt kan svare, send gjerne en mail til elisabeth.olstad@gmail.com og spør!