Høring - om endringer i sikkerhetslovens bestemmelser om autorisasjon for BEGRENSET mv.

Helsepolitisk avdeling

11. oktober 2024

Legeforeningen har fra Justis- og beredskapsdepartementet mottatt høring om forslag til endringer i sikkerhetsloven om autorisasjon for BEGRENSET mv.

Foreningen støtter forslaget om å endre lovens §§ 8-9 fjerde ledd og 8-11.

En klar hjemmel om at det kan gis forskrift om krav til egenopplysninger før autorisasjon vil tydeliggjøre hvilke opplysninger som er nødvendige for autoriseringen, og medvirke til enhetlig praksis. Vi støtter også forslaget om å endre sikkerhetsloven slik at det gjøres klart at de som er autoriserte omfattes av varslingsplikten, og plikten til å selv gi opplysninger. 

Som departementet skriver vil gode skjemaer og rutiner for gjennomføring av autorisasjon kunne sikre ytterligere forutberegnelighet for både virksomheten og den som skal autoriseres. Det forutsettes at dette utarbeides i forbindelse med lovendringen.

 

Med hilsen
Den norske legeforening

Siri Skumlien
generalsekretær

Marit Randsborg
avdelingsdirektør

Gisle Bruknapp
spesialrådgiver

Saksbehandler

Gisle Bruknapp | Helsepolitisk avdeling