Lønnsoppgjøret 2026 er et hovedoppgjør. Det betyr at partene forhandler både økonomi og tekst i år.
Forhandlingene i fase 1 har omfattet A delen i overenskomstene. A delen er felles for alle virksomheter der SAN er part, og regulerer både tekstlige bestemmelser og økonomiske forhold av generell karakter. Partene har nå avsluttet denne fasen med enighet.
Når det gjelder konkrete endringer i A delen, er partene blitt enige om flere justeringer:
- Det er blant annet presisert at arbeidstakere som har vært i foreldrepermisjon, skal lønnsvurderes på samme måte som øvrige ansatte. Endringen tydeliggjør at foreldrepermisjon ikke skal ha betydning for lønnsvurderingen.
- Bestemmelsen om prøvetid er også justert. Der det tidligere var angitt at prøvetid kunne avtales i seks måneder, er det nå presisert at prøvetid kan avtales i inntil seks måneder. Endringen er gjort for å harmonisere bestemmelsen med gjeldende regelverk.
- Videre er partene blitt enige om en protokolltekst om kompetanseutvikling. Denne understreker betydningen av kunnskap om virksomhetens kompetansebehov, samt behovet for dialog mellom partene om kompetanseutvikling på lokalt nivå.
- Det settes ned et partssammensatt utvalg som skal se på OU-ordningen og avgi rapport innen 1. februar 2027.
Lokale forhandlinger og frister:
Oppgjøret går dermed videre til fase 2, hvor ansvaret for forhandlingene overtas av de lokale partene. I denne fasen forhandles det om B delen i den enkelte overenskomst, både når det gjelder tekst og økonomi.
Det er heller ikke i år avtalt en spesifikk frist for når lokale parter kan be om bistand. Dette medfører ingen endring i mulighetene til å be om bistandsforhandling. Dersom man ikke blir enige lokalt, kan man som vanlig be om bistand og gjennomføre bistandsforhandlinger i henhold til HA § 7, 4. ledd. Hensikten er at partene lokalt nå starter forhandlingene så raskt som mulig, og kan be om bistand i hele forhandlingsperioden, i god tid før forhandlingsfristen.
For våre medlemmer er frist for avslutning av de lokale forhandlingene 13. mai kl.11.00.
Lokale forhandlingsutvalg oppfordres til å ha kontakt med sin medlemsforening i forhandlingsperioden.
Behov for bistand varsles til Legeforeningen sentralt løpende og i god tid før fristen.
Hele protokollen fra A-delsforhandlingene samt informasjon om gjennomføring av lokale forhandlinger ligger vedlagt nederst på siden.
Vi oppfordrer alle tillitsvalgte på virksomhetsnivå til omgående å ta kontakt med arbeidsgiver for å avtale videre forhandlingsløp. Dersom dere ikke har avtalt forhandlingsdatoer med arbeidsgiver, bør dere ta kontakt med dem i løpet av få dager.
Det presiseres at forhandlingsfristene innebærer at også eventuelle bistandsforhandlinger lokalt skal være avholdt innen fristens utløp.
Bistand og lukking av oppgjøret:
Dersom de lokale partene ikke oppnår enighet, kan det altså anmodes om bistand fra de sentrale parter løpende. En slik anmodning må fremmes før den lokale forhandlingsfristen utløper.
Når de lokale forhandlingene er avsluttet, enten med enighet eller uenighet, går oppgjøret over i fase 3. I denne fasen skal de sentrale parter godkjenne lokale enigheter og arbeide videre med å finne løsninger der det fortsatt er uenighet.
SAN understreker at tariffoppgjøret ikke er endelig avsluttet før avsluttende protokoll er signert sentralt for det aktuelle overenskomstområdet. Inntil slik protokoll foreligger, skal lokale parter ikke informere offentlig om resultatet, selv om det lokalt er oppnådd enighet.
Lykke til med årets lokale forhandlinger!
