Halvparten av bygningsmassen i norske sykehus krever ekstraordinært vedlikehold for å opprettholde forsvarlig drift. Det viser ferske tall fra rapporten Norges tilstand 2025, utarbeidet av Rådgivende Ingeniørers Forening (RIF). Sykehusene får karakter 3 på en skala fra 1 (dårligst) til 5 (best), med en rød pil for fremtidsutsikt. Et klart signal om at tilstanden blir verre om ikke det settes inn tiltak.
For å løfte teknisk tilstand til karakter 4, anslår rapporten et behov på rundt 67 milliarder kroner. Det tilsvarer 15 000 kroner per kvadratmeter. Siden RIFs forrige rapport om temaet i 2021, har oppgraderingsbehovet økt med om lag 20 prosent justert for prisvekst. Hele 11 prosent av arealene er i så dårlig stand at funksjonaliteten er truet dersom det ikke blir gjort omfattende oppgraderinger, ifølge RIF.

Sliter med å betale
Legeforeningen har lenge advart om at investeringsetterslepet i norske sykehus er enormt. Menon Economics har på vegne av Legeforeningen tidligere også kartlagt et betydelig investeringsetterslep i spesialisthelsetjenesten. Menon pekte da på at vedlikeholds- og opprustningsetterslep fører til dårligere pasientbehandling, lavere kvalitet på utdanningen av helsepersonell og mindre forskning. På sikt vil dette føre til dyrere helsetjenester, høyere helsetap i befolkningen og en ytterligere todelt helsetjeneste.
– RIFs nye rapport underbygger tidligere funn. Dagens økonomiske situasjon gjør at mange av helseforetakenes investeringer utsettes og skyves på, samtidig som det gjøres innsparinger i driften. De sykehusene som har gjennomført nødvendige investeringer i bygg og utstyr sliter med å betale ned store lån, i tillegg til avskrivninger, sier leder i Overlegeforeningen, Ståle Clementsen.
Trenger tilskuddsordning
Han påpeker at selv om egenandelskravet for statlig lån reduseres, vil det likevel være krevende å gjennomføre investeringene, uten at det går hardt utover sykehusenes driftsbudsjetter.
– Derfor trenger vi nå en tilskuddsordning med midler til sykehus som har et stort vedlikeholdsetterslep på bygg og utstyr. Sykehusene må også skjermes for store økninger i kapitalkostnader som følge av investeringer, avslutter Clementsen.